WFH160L10KJE
Mfr.Part #
WFH160L10KJE
Manufacturer
Ohmite
Package/Case
Datasheet
WFH160L10KJE
Description
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 160W
Stock
791
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-40°C ~ 220°C
Package / Case :
Radial, Rectangular Case
Power (Watts) :
160W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±5%