TE2500B1K2J
Mfr.Part #
TE2500B1K2J
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package/Case
Datasheet
TE2500B1K2J
Description
RES CHAS MNT 1.2K OHM 5% 2500W
Stock
316
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Silicone Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Safety
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets
Operating Temperature :
-25°C ~ 225°C
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
2500W
Product Status :
Active
Resistance :
1.2 kOhms
Temperature Coefficient :
±440ppm/°C
Tolerance :
±5%