TAP800J1K0E
Mfr.Part #
TAP800J1K0E
Manufacturer
Ohmite
Package/Case
Datasheet
TAP800J1K0E
Description
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 800W
Stock
709
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Epoxy Coated
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Lead Style :
M5 Threaded
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Box
Power (Watts) :
800W
Product Status :
Active
Resistance :
1 kOhms
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±5%