SR1-0603-024
- Mfr.Part #
- SR1-0603-024
- Manufacturer
- NTE Electronics, Inc.
- Package/Case
- Datasheet
SR1-0603-024
- Description
- RES 24 OHM 5% 1/16W 0603
- Stock
- 3351
- Quality
- Manufacturer :
- NTE Electronics, Inc.
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- 0603 (1608 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.063W, 1/16W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance :
- 24 Ohms
- Supplier Device Package :
- 0603
- Temperature Coefficient :
- ±200ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%