MFL0402R2000FP
- Mfr.Part #
- MFL0402R2000FP
- Manufacturer
- Eaton-Electronics Division
- Package/Case
- Datasheet
MFL0402R2000FP
- Description
- CURRENT SENSE RES 1/16W .200 OHM
- Stock
- 496
- Quality
- Manufacturer :
- Eaton-Electronics Division
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Metal Film
- Failure Rate :
- Features :
- Current Sense, Moisture Resistant
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- 0402 (1005 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.063W, 1/16W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance :
- 200 mOhms
- Supplier Device Package :
- 0402
- Temperature Coefficient :
- ±300ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%