294-1.6K-RC
Mfr.Part #
294-1.6K-RC
Manufacturer
Xicon
Package/Case
Datasheet
294-1.6K-RC
Description
RES 1.6K OHM 5% 1W AXIAL
Stock
328
Manufacturer :
Xicon
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Carbon Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
1.6 kOhms
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±5%