MK1540FE-R52
Mfr.Part #
MK1540FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Package/Case
Datasheet
MK1540FE-R52
Description
RES 154 OHM 1% 1/4W AXIAL
Stock
689
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
154 Ohms
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%