M550B568M010AT
Mfr.Part #
M550B568M010AT
Manufacturer
KEMET
Package/Case
Datasheet
M550B568M010AT
Description
CAP TANT POLY 5600UF 10V CHAS MT
Stock
559
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
5600 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 100kHz
Features :
General Purpose
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
M55 Module
Product Status :
Active
Ratings :
Tolerance :
±20%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
10 V