PCT2.2/10AK
Mfr.Part #
PCT2.2/10AK
Manufacturer
Nemco
Package/Case
Datasheet
PCT2.2/10AK
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 10V 1206
Stock
3940
Manufacturer :
Nemco
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
2.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
10 V