T351A225K016AT
Mfr.Part #
T351A225K016AT
Manufacturer
KEMET
Package/Case
Datasheet
T351A225K016AT
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 16V RADIAL
Stock
124
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
2.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
16 V