EP1A402M080CZSSA
Mfr.Part #
EP1A402M080CZSSA
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package/Case
Datasheet
EP1A402M080CZSSA
Description
CAP TANT 4000UF 20% 80V RADIAL
Stock
2
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
4000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm @ 1kHz
Failure Rate :
Z (Non-ER)
Features :
Wet Tantalum
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Tolerance :
±20%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
80 V