IELK1-1-72-10.0-01-V
- Mfr.Part #
- IELK1-1-72-10.0-01-V
- Manufacturer
- Sensata Technologies – Airpax
- Package/Case
- Datasheet
IELK1-1-72-10.0-01-V
- Description
- CIR BRKR 10A 240VAC 80VDC
- Stock
- 131
- Quality
- Manufacturer :
- Product Category :
- Circuit Breakers
- Actuator Type :
- Lever
- Approval Agency :
- UL1077
- Breaker Type :
- Magnetic (Hydraulic Delay)
- Current Rating (Amps) :
- 10A
- Illumination :
- None
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Poles :
- 1
- Product Status :
- Active
- Voltage Rating - AC :
- 240 V
- Voltage Rating - DC :
- 80 V