C40A1P-80VDC
- Mfr.Part #
- C40A1P-80VDC
- Manufacturer
- American Electrical, Inc.
- Package/Case
- Datasheet
C40A1P-80VDC
- Description
- CIR BRKR MAG-HYDR 40A 80VDC
- Stock
- 142
- Quality
- Manufacturer :
- American Electrical, Inc.
- Product Category :
- Circuit Breakers
- Actuator Type :
- Lever
- Approval Agency :
- Breaker Type :
- Magnetic (Hydraulic Delay)
- Current Rating (Amps) :
- 40A
- Illumination :
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Mounting Type :
- DIN Rail
- Number of Poles :
- 1
- Product Status :
- Active
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 80 V
- Datasheets
- C40A1P-80VDC
Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
The actual freight varies according to specific
situations. Please contact our customer service for more details.
Chipmh ships component orders from China to most countries in the world. We currently provide the
delivery by FEDEX/ DHL/ TNT in that order.
France, Italy, Spain). The DHL is only available if the weight exceeds 5KG.
UPS/FedEx International/TNT/DHL Express Account:
Customers could also use their own UPS/FedEx/TNT/DHL express accounts to ship their goods.
Regarding in stock parts, orders can generally be ready to ship within 24 hours.
Normally express service will be arranged once a day at 5 pm from Monday to Saturday.
Once the goods are shipped, estimated delivery time depends on your shipping option:
FedEx International Priority: 3-7 business days.
EMS:10-15 business days
DHL Express: 5-7 business days.
DHL eCommerce: 12-22 business days
Registered Air Mail: 15-30 business days
(For reference only)
Delivery and Title: Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
Title and risk of loss pass to customer upon delivery of the products by Grand-ic or by
any 3rd party Test Lab to the carrier. Grand-ic delivery dates are estimates only and
is not liable for delays in delivery. Grand-ic reserves the right to make partial shipments
and customer will accept delivery and pay for the Products delivered.
Basic Instructions
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| C40A1P | American Electrical, Inc. | 110 | CIR BRKR MAG-HYDR 40A 480VAC |
| C40A2P | American Electrical, Inc. | 228 | CIR BRKR MAG-HYDR 40A 480VAC |
| C40A2P-GFI | American Electrical, Inc. | 456 | CIR BRKR MAG-HYDR 40A 240VAC |
| C40A3P | American Electrical, Inc. | 12 | CIR BRKR MAG-HYDR 40A 480VAC |