0AKMB9500-BD
Mfr.Part #
0AKMB9500-BD
Manufacturer
Bel Fuse, Inc.
Package/Case
Datasheet
0AKMB9500-BD
Description
FUSE 50A 500V STUD MNT
Stock
637
Manufacturer :
Bel Fuse, Inc.
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
20kA
Class :
Current Rating (Amps) :
50A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
500 V