FWH-.250A6F
Mfr.Part #
FWH-.250A6F
Manufacturer
Eaton
Package/Case
Datasheet
FWH-.250A6F
Description
FUSE CRTRDG 250MA 500VAC 3AB 3AG
Stock
641
Manufacturer :
Eaton
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50kA
Class :
Current Rating (Amps) :
250mA
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Holder
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Response Time :
Voltage Rating - AC :
500 V