PV-12A10F
Mfr.Part #
PV-12A10F
Manufacturer
Eaton
Package/Case
Datasheet
PV-12A10F
Description
FUSE CARTRIDGE 12A 1KVDC 5AG
Stock
284
Manufacturer :
Eaton
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Solar (Photovoltaic)
Approval Agency :
CCC, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50kA
Class :
Current Rating (Amps) :
12A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Holder
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C
Package / Case :
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Product Status :
Active
Response Time :
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1 kV