FWP-10A14FI
Mfr.Part #
FWP-10A14FI
Manufacturer
Eaton
Package/Case
Datasheet
FWP-10A14FI
Description
FUSE CARTRIDGE 10A 700VAC/800VDC
Stock
682
Manufacturer :
Eaton
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 50kA DC
Class :
Current Rating (Amps) :
10A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Voltage Rating - AC :
700 V
Voltage Rating - DC :
800 V