SPNH080.X
Mfr.Part #
SPNH080.X
Manufacturer
Littelfuse
Package/Case
Datasheet
SPNH080.X
Description
1500VDC 80 AMP PHOTOVOLTAIC FUSE
Stock
511
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Solar (Photovoltaic)
Approval Agency :
CE, gPV, IEC, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
30kA
Class :
Current Rating (Amps) :
80A
Features :
Fuse Type :
Rectangular
Mounting Type :
Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular, Blade
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1.5 kV