ED400M500
Mfr.Part #
ED400M500
Manufacturer
Eaton
Package/Case
Datasheet
ED400M500
Description
FUSE CRTRDGE 400A 550VAC CYLINDR
Stock
340
Manufacturer :
Eaton
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
80kA
Class :
Current Rating (Amps) :
400A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Voltage Rating - AC :
550 V
Voltage Rating - DC :
Datasheets
ED400M500
Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
The actual freight varies according to specific
situations. Please contact our customer service for more details.
Chipmh ships component orders from China to most countries in the world. We currently provide the
delivery by FEDEX/ DHL/ TNT in that order.
France, Italy, Spain). The DHL is only available if the weight exceeds 5KG.
UPS/FedEx International/TNT/DHL Express Account:
Customers could also use their own UPS/FedEx/TNT/DHL express accounts to ship their goods.
Regarding in stock parts, orders can generally be ready to ship within 24 hours.
Normally express service will be arranged once a day at 5 pm from Monday to Saturday.
Once the goods are shipped, estimated delivery time depends on your shipping option:
FedEx International Priority: 3-7 business days.
EMS:10-15 business days
DHL Express: 5-7 business days.
DHL eCommerce: 12-22 business days
Registered Air Mail: 15-30 business days
(For reference only)
Delivery and Title: Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
Title and risk of loss pass to customer upon delivery of the products by Grand-ic or by
any 3rd party Test Lab to the carrier. Grand-ic delivery dates are estimates only and
is not liable for delays in delivery. Grand-ic reserves the right to make partial shipments
and customer will accept delivery and pay for the Products delivered.
We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
You can also find the tracking number in order history.
Global Express
Express DeliveryGlobal delivery 3-5 working days.FedEximage
DHLimage
TNTimage
UPSimage
Basic Instructions
Part Manufacturer Stock Description
ED400 Eaton 561 FUSE CRTRDGE 400A 415VAC CYLINDR
ED400/2 On-Shore Technology, Inc. 58 TERM BLOCK 2POS 45DEG 10MM PCB
ED400/3 On-Shore Technology, Inc. 327 TERM BLOCK 3POS 45DEG 10MM PCB
ED400/5 On-Shore Technology, Inc. 792 TERM BLOCK 5POS 45DEG 10MM PCB
ED40DT On-Shore Technology, Inc. 8,709 CONN IC DIP SOCKET 40POS TIN