046502.5DR
- Mfr.Part #
- 046502.5DR
- Manufacturer
- Littelfuse
- Package/Case
- Datasheet
046502.5DR
- Description
- FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC SMD
- Stock
- 1669
- Quality
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- PSE, UMF
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 100A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 2.5 A
- Fuse Type :
- Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- Melting I²t :
- 21
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 2-SMD, Square End Block
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Slow Blow
- Voltage Rating - AC :
- 250 V