0874.100MXEP
Mfr.Part #
0874.100MXEP
Manufacturer
Littelfuse
Package/Case
Datasheet
0874.100MXEP
Description
FUSE CERAMIC 100MA 250VAC AXIAL
Stock
314
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
cULus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
100 mA
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
0.0054
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard (Axial)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Voltage Rating - AC :
250 V