MF-MSHT175KX-2
Mfr.Part #
MF-MSHT175KX-2
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package/Case
Datasheet
MF-MSHT175KX-2
Description
1812 HIGH TEMP SMD POLYMER PTC 1
Stock
1395
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.75 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
7 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
18 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
170 mOhms
Time to Trip :
5 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
9V