MPTS1206L016R
Mfr.Part #
MPTS1206L016R
Datasheet
MPTS1206L016R
Description
PTC RESET FUSE 48V 0.16A 1206
Stock
3000
Current - Hold (Ih) (Max) :
160 mA
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
450 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric), Concave
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
1.1 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
5 Ohms
Time to Trip :
300 ms
Voltage - Max :
48V