MPTR90V185
Mfr.Part #
MPTR90V185
Datasheet
MPTR90V185
Description
PTC RESET FUSE 90V 1.85A RADIAL
Stock
45500
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.85 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
3.7 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
80 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
190 mOhms
Thickness (Max) :
Time to Trip :
12.6 s
Voltage - Max :
90V