MPTR30V160
Mfr.Part #
MPTR30V160
Manufacturer
Meritek
Package/Case
Datasheet
MPTR30V160
Description
PTC RESET FUSE 30V 1.6A RADIAL
Stock
600
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.6 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
3.2 A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
30 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
110 mOhms
Thickness (Max) :
Time to Trip :
8 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
30V