MPTR30V500
Mfr.Part #
MPTR30V500
Datasheet
MPTR30V500
Description
PTC RESET FUSE 30V 5A RADIAL
Stock
3000
Current - Hold (Ih) (Max) :
5 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
10 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
10 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
50 mOhms
Thickness (Max) :
Time to Trip :
14.5 s
Voltage - Max :
30V