PICOASMDCH016F-2
Mfr.Part #
PICOASMDCH016F-2
Manufacturer
Littelfuse
Package/Case
Datasheet
PICOASMDCH016F-2
Description
PPTC-MINI-PSW
Stock
169
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
160 mA
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
680 mA
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
800 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
6 Ohms
Time to Trip :
100 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
16V