MF-VS175N-0
Mfr.Part #
MF-VS175N-0
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package/Case
Datasheet
MF-VS175N-0
Description
PTC RESET FUSE 12V 1.75A STRAP
Stock
715
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.75 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
3.5 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
User Defined
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Strap
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
29 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
102 mOhms
Size / Dimension :
Thickness (Max) :
Time to Trip :
3 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
12V