MPTS1206L012
Mfr.Part #
MPTS1206L012
Manufacturer
Meritek
Package/Case
Datasheet
MPTS1206L012
Description
PTC RESET FUSE 48V 0.12A 1206
Stock
620
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
120 mA
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
390 mA
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
1.4 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
6.5 Ohms
Time to Trip :
200 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
48V