MPTS0805L075R
Mfr.Part #
MPTS0805L075R
Datasheet
MPTS0805L075R
Description
PTC RESET FUSE 6V 0.75A 0805
Stock
147
Current - Hold (Ih) (Max) :
750 mA
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
1.5 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric), Concave
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
90 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
350 mOhms
Time to Trip :
200 ms
Voltage - Max :
6V