MPTS1812L12516
Mfr.Part #
MPTS1812L12516
Datasheet
MPTS1812L12516
Description
PTC RESET FUSE 16V 1.25A 1812
Stock
130
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.25 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
2.5 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
140 mOhms
Time to Trip :
400 ms
Voltage - Max :
16V