TSM600-250-2
Mfr.Part #
TSM600-250-2
Manufacturer
Littelfuse
Package/Case
Datasheet
TSM600-250-2
Description
POLYSWITCH 0.250A HOLD SMD
Stock
616
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
250 mA
Current - Max :
3 A
Current - Trip (It) :
860 mA
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
4-SMD
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
1 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
7 Ohms
Time to Trip :
6 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
250V (600V Int)