20LR550SU
Mfr.Part #
20LR550SU
Manufacturer
Littelfuse
Package/Case
Datasheet
20LR550SU
Description
PTC RESET FUSE 20V 5.5A STRAP
Stock
214
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
5.5 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
10.5 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
User Defined
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Strap
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
9 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
22 mOhms
Time to Trip :
5 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
20V