PTR016V0075-TR1
- Mfr.Part #
- PTR016V0075-TR1
- Manufacturer
- Eaton-Electronics Division
- Package/Case
- Datasheet
PTR016V0075-TR1
- Description
- PTC RESET FUSE 16V 750MA RADIAL
- Stock
- 279
- Quality
- Manufacturer :
- Eaton-Electronics Division
- Product Category :
- PTC Resettable Fuses
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 750 mA
- Current - Max :
- 40 A
- Current - Trip (It) :
- 1.5 A
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Disc
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- 110 mOhms
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- 230 mOhms
- Size / Dimension :
- Thickness (Max) :
- Time to Trip :
- 400 ms
- Type :
- Polymeric
- Voltage - Max :
- 16V