SMBJ36CA
Mfr.Part #
SMBJ36CA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package/Case
Datasheet
SMBJ36CA
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMB
Stock
155603
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
10.3A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
600W
Supplier Device Package :
SMB (DO-214AA)
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V