SR70-02CTG
Mfr.Part #
SR70-02CTG
Manufacturer
Littelfuse
Package/Case
Datasheet
SR70-02CTG
Description
TVS DIODE 70VWM 12VC SOT143-4
Stock
147163
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Ethernet
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
2pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
30A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
TO-253-4, TO-253AA
Power - Peak Pulse :
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOT-143-4
Type :
Steering (Rail to Rail)
Unidirectional Channels :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12V (Typ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
70V (Max)