SMCJ40CA
- Mfr.Part #
- SMCJ40CA
- Manufacturer
- Taiwan Semiconductor
- Package/Case
- Datasheet
SMCJ40CA
- Description
- TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC
- Manufacturer :
- Taiwan Semiconductor
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 23.3A
- Power - Peak Pulse :
- 1500W (1.5kW)
- Supplier Device Package :
- SMC (DO-214AB)
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 44.4V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 64.5V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 40V