SMBJ6.5CA-TP
- Mfr.Part #
- SMBJ6.5CA-TP
- Manufacturer
- Micro Commercial Components (MCC)
- Package/Case
- Datasheet
SMBJ6.5CA-TP
- Description
- TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AA
- Stock
- Quality
- Manufacturer :
- Product Category :
- TVS - Diodes
- Applications :
- General Purpose
- Bidirectional Channels :
- 1
- Capacitance @ Frequency :
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 53.6A
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 175°C (TJ)
- Package / Case :
- DO-214AA, SMB
- Power - Peak Pulse :
- 600W
- Power Line Protection :
- No
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- DO-214AA (SMB)
- Type :
- Zener
- Unidirectional Channels :
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 7.22V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 11.2V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 6.5V