SMDJ100A
Mfr.Part #
SMDJ100A
Manufacturer
Littelfuse
Package/Case
Datasheet
SMDJ100A
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Stock
5967
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
18.5A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V