NNCD8.2J-T1-A
Mfr.Part #
NNCD8.2J-T1-A
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package/Case
Datasheet
NNCD8.2J-T1-A
Description
TVS DIODE 8.2VWM 2-ULTRA
Stock
6000
Manufacturer :
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
70pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Package / Case :
SOD-723
Power - Peak Pulse :
85W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
2-Ultra Super Mini Mold
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
7.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.2V