SD36C-01FTG
Mfr.Part #
SD36C-01FTG
Manufacturer
Littelfuse
Package/Case
Datasheet
SD36C-01FTG
Description
TVS DIODE 36VWM 60VC SOD323
Stock
528
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
30pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
5A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Power - Peak Pulse :
450W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOD-323
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
60V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V (Max)