5KP40-E3/73
Mfr.Part #
5KP40-E3/73
Manufacturer
Vishay
Package/Case
Datasheet
5KP40-E3/73
Description
TVS DIODE 40VWM 71.4VC P600
Stock
793
Manufacturer :
Vishay
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
70A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
P600, Axial
Power - Peak Pulse :
5000W (5kW)
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
P600
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
71.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V
Datasheets
5KP40-E3/73
Part Manufacturer Stock Description
5KP40 Diotec Semiconductor 579 TVS, 40V, 5000W Uni