SA20-E3/73
Mfr.Part #
SA20-E3/73
Manufacturer
Vishay
Package/Case
Datasheet
SA20-E3/73
Description
TVS DIODE 20VWM 35.8VC DO204AC
Stock
769
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
14A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Power - Peak Pulse :
500W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
35.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
20V