SA60-E3/54
Mfr.Part #
SA60-E3/54
Manufacturer
Vishay
Package/Case
Datasheet
SA60-E3/54
Description
TVS DIODE 60VWM 107VC DO204AC
Stock
640
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
4.7A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Power - Peak Pulse :
500W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
107V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
60V