BSP3-480-LC
Mfr.Part #
BSP3-480-LC
Manufacturer
Thomas Research Products
Package/Case
Datasheet
BSP3-480-LC
Description
LIGHTING SURGE PROTECTOR 480V
Stock
16
Manufacturer :
Thomas Research Products
Product Category :
TVS - Surge Protection Devices (SPDs)
Approval Agency :
cURus, UL
Current - Discharge (Max) (8/20µS) :
10 kA
Current - Discharge (Nom) (8/20µS) :
10 kA
Current - Short Circuit Rating (SCRR) :
Features :
Form :
Module Only
Mounting Type :
Free Hanging
Number of Poles :
3
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Type :
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) :
550VAC, 715VDC
Voltage - Protection Level (VP) (2416) :
Voltage - Protection Rating (VPR) :
Datasheets
BSP3-480-LC
Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
The actual freight varies according to specific
situations. Please contact our customer service for more details.
Chipmh ships component orders from China to most countries in the world. We currently provide the
delivery by FEDEX/ DHL/ TNT in that order.
France, Italy, Spain). The DHL is only available if the weight exceeds 5KG.
UPS/FedEx International/TNT/DHL Express Account:
Customers could also use their own UPS/FedEx/TNT/DHL express accounts to ship their goods.
Regarding in stock parts, orders can generally be ready to ship within 24 hours.
Normally express service will be arranged once a day at 5 pm from Monday to Saturday.
Once the goods are shipped, estimated delivery time depends on your shipping option:
FedEx International Priority: 3-7 business days.
EMS:10-15 business days
DHL Express: 5-7 business days.
DHL eCommerce: 12-22 business days
Registered Air Mail: 15-30 business days
(For reference only)
Delivery and Title: Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
Title and risk of loss pass to customer upon delivery of the products by Grand-ic or by
any 3rd party Test Lab to the carrier. Grand-ic delivery dates are estimates only and
is not liable for delays in delivery. Grand-ic reserves the right to make partial shipments
and customer will accept delivery and pay for the Products delivered.
We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
You can also find the tracking number in order history.
Global Express
Express DeliveryGlobal delivery 3-5 working days.FedEximage
DHLimage
TNTimage
UPSimage
Basic Instructions
    LED ASSMB FOR USE W/EOL3
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 277V
    LIGHTING SURGE PROTECT 100-277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 480V
    LIGHTING SURGE PROTECT 480V HLDR
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 120V
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 277V
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 480V