RV511K07T
Mfr.Part #
RV511K07T
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package/Case
Datasheet
RV511K07T
Description
VARISTOR 510V 1.2KA DISC 7MM
Stock
975
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
100 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
31J
Features :
Maximum AC Volts :
320 V
Maximum DC Volts :
415 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
561 V
Varistor Voltage (Min) :
459 V
Varistor Voltage (Typ) :
510 V