VG0603S020R014
Mfr.Part #
VG0603S020R014
Manufacturer
KEMET
Package/Case
Datasheet
VG0603S020R014
Description
VARISTOR 25V 50A 0603
Stock
247
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
75 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
50 A
Energy :
0.05J
Features :
Maximum AC Volts :
14 V
Maximum DC Volts :
18 V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
28 V
Varistor Voltage (Min) :
22 V
Varistor Voltage (Typ) :
25 V