VC0805K121R011
Mfr.Part #
VC0805K121R011
Manufacturer
KEMET
Package/Case
Datasheet
VC0805K121R011
Description
VARISTOR 18V 120A 0805
Stock
356
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
Current - Surge :
120 A
Energy :
0.3J
Features :
Maximum AC Volts :
11 V
Maximum DC Volts :
14 V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
19.8 V
Varistor Voltage (Min) :
16.2 V
Varistor Voltage (Typ) :
18 V