VE1812K301R095
Mfr.Part #
VE1812K301R095
Manufacturer
KEMET
Package/Case
Datasheet
VE1812K301R095
Description
VARISTOR 150V 300A 1812
Stock
637
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
340 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
300 A
Energy :
5.2J
Features :
Maximum AC Volts :
95 V
Maximum DC Volts :
125 V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TA)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
165 V
Varistor Voltage (Min) :
135 V
Varistor Voltage (Typ) :
150 V