VR1005AAA180-T
Mfr.Part #
VR1005AAA180-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package/Case
Datasheet
VR1005AAA180-T
Description
VARISTOR 18V 10A 0402
Stock
170
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
140 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
10 A
Energy :
Features :
Maximum AC Volts :
Maximum DC Volts :
10 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
21.6 V
Varistor Voltage (Min) :
14.4 V
Varistor Voltage (Typ) :
18 V